سؤال1 : چگونه می توان با مدیریت محترم ملاقات حضوری داشت؟

پاسخ: جهت ملاقات با مدیر کل محترم، می توانید با شماره تلفن 07132338088 تماس حاصل فرمایید.

آدرس : شیراز، میدان امام حسین(ع)، استانداری فارس، ساختمان شماره سه، طبقه همکف، اداره کل پدافند غیرعامل استانداری فارس.

********************************

سؤال2 : پدافند غیرعامل به چه معناست؟

پاسخاز نظر واژه  شناسی، واژه‏ی پدافند از دو جزء "پد” و "آفند” تشکیل شده است.در فرهنگ و ادب پارسی "پاد” یا "پد” پیشوندی است که به معانی "ضد، متضاد، پی و دنبال” است و هرگاه قبل از واژه قرار گیرد، معنای آن را معکوس می‏کند. واژه‏ ی "آفند” نیز به معنای "جنگ، جدال، پیکار و دشمنی” است. پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می شود گفته می شود.

********************************

سؤال3 : آیا پدافند غیرعامل به معنای بکارگیری تسلیحات نظامی است؟
 پاسخ: خیر در واقع می توان پدافند را اینگونه تعریف کرد : هر گونه عملی که با استفاده از وسایل و امکانات موجود به منظور جلوگیری و مقاومت در مقابل پیشروی دشمن و انهدام نیروهای تک آوری دشمن انجام می شود. و یا به عبارتی بهتر، هر گونه عملیاتی که در آن درجه ای از پایداری دیده شود را پدافند می گویند و از دو پخش پدافند عامل و پدافند غیر عامل تشکیل می شود.

پدافند عامل عبارت است از بکارگیری مستقیم جنگ افزار، به منظور خنثی کردن  یا کاهش اثرات حملات و عملیات خصمانه ی هوایی، زمینی، دریایی، نفوذی خرابکارانه و عملیات تروریستی دشمن بر روی اهداف مورد نظر.در حالی که پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می شود گفته می شود.

********************************

سؤال4 : آیا کارکرد پدافند غیرعامل و مدیریت بحران یکسان  است؟ 
پاسخ: کارکردهای مدیریت بحران و پدافند غیرعامل تفاوت‎های ماهیتی دارد. پدافند غیرعامل مقدمه‎ای برای مدیریت بحران در حوزه‎های مختلف کاری مرتبط است؛ یعنی با انجام اقداماتی مانند استتار، اختفاء، فریب و غیره، زمینه برای کاهش آسیب‎پذیری و در نتیجه کاهش بحران در موضوعات مورد تهدید را فراهم می‎‎سازد. در موضوع پدافند غیرعامل، عامل تهدید بیشتر بشرساز است، همچون، بمباران، انفجارها و غیره، در حالی‎ که در مدیریت بحران هم عوامل بشرساز و هم عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله و دیگر پدیده‎های طبیعی حضور دارند. با توجه به تفاوت تهدید در حوزه‎های امنیتی، نظامی و دست‌ساخته بشر با حوادث طبیعی، سناریوی برنامه پاسخ این دو مقوله با هم متفاوت است و تفاوت بنیادی در وظیفه‎مندی آنان وجود دارد. مدیریت بحران مقوله‌ای است که در بلایای طبیعی فعالیت دارد و این در حالی است که بحران‎های غیر‎طبیعی در جهت رسالت پدافند غیرعامل بوده و عامل انسانی در آن دخیل است.
 

********************************

سؤال4 : ساختار و حوزه های تخصصی پدافند غیرعامل چیست؟
پاسخ:

ساختار ملی:

-         در حال حاضر عالی ترین مرجع تصمیم ساز این حوزه کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور ( متشکل ازمعاون رئیس جمهور وهفت نفر از وزرای متولی زیرساختها و حوزه های خدمات رسان و همچنین کلیه رده های نظامی و انتظامی و امنیتی ) می باشد که به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

-         سازمان پدافند غیرعامل کشور بعنوان ساختار ثابت و همچنین دبیرخانه کمیته دائمی پدافند غیرعامل که وظیفه پیگیری ، نظارت ، راهبری و اجرای تدابیر پدافند غیرعامل در کشور را دارا می باشد . ریاست آن توسط رهبری معظم نظام منصوب می گردد .

ساختار استانی :

-         شورای پدافند غیرعامل هر استان به ریاست استاندار بعنوان ساختار غیرثابت که با تشکیل جلسات وظیفه سیاستگذاری در امر پدافند غیرعامل را  هدایت می کند و دبیری آن را مدیرکل پدافند غیرعامل استان بر عهده دارند.

-         قرارگاه های پنج گانه تخصصی شامل پدافند زیستی ، پدافند سایبری ، پدافند شیمیایی ، پدافند کالبدی- مهندسی و پدافند پرتوی به ریاست استاندار و دبیر مدیرکل پدافند غیرعامل استان .

-         اداره کل پدافند غیرعامل استان بعنوان تنها ساختار ثابت و همچنین دبیرخانه شورای پدافند غیرعامل استان که وظیفه پیگیری ، نظارت، راهبری و اجرای تدابیر پدافند غیرعامل در استان را بر عهده دارد که مدیرکل آن به پیشنهاد و هماهنگی استاندار و ریاست سازمان پدافند غیرعامل کشور تعیین می گردد.


 

 

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است

   
/* */